Nasza świetlica jest kolorowa. Witamy!
Dokumenty do pobrania
Karta zgłoszenia
Karta zgłoszenia jest dokumentem niezbędnym do zapisania dziecka na zajęcia świetlicowe.
Upoważnienie do odbioru dziecka
Poniższe formularze upoważnień stosuje się tylko w razie zmiany informacji podanych w karcie zgłoszenia.
Zgody na samodzielny powrót dziecka
Poniższy formularz stosuje się tylko w razie zmiany informacji podanych w karcie zgłoszenia.
Zgoda na udział dziecka w zajęciach pozalekcyjnych
Poniższy formularz stosuje się, jeśli dziecko ma uczestniczyć w nieobowiązkowych zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w trakcie lub po zajęciach świetlicowych.
Regulamin świetlicy
1. Postanowienia ogólne
1.1 Cele i zadania świetlicy
- Organizowanie opieki wychowawczej, pomoc w nauce oraz stwarzanie dzieciom odpowiednich warunków do nauki własnej, rekreacji i rozwijania własnych zainteresowań i uzdolnień.
- Kształtowanie u dzieci nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie.
- Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy umysłowej, do samorządności i odpowiedzialności za swoje postępowanie i podejmowanie decyzji.
- Udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
- Organizowanie dzieciom bezpiecznego i kulturalnego wypoczynku
- Współpraca i współdziałanie wychowawców świetlicy ze szkołą, domem oraz środowiskiem lokalnym.
- Integracja i uspołecznianie dzieci.
1.2 Założenia organizacyjne
- Świetlica czynna jest codziennie w dniach nauki szkolnej w godzinach: 6:30 –16:30.
- W czasie wakacji, ferii i przerw świątecznych oraz w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego świetlica jest nieczynna.
- Do świetlicy może uczęszczać każde zgłoszone przez rodziców dziecko. Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/opiekunów prawnych (Karta Zgłoszenia do świetlicy), składanego corocznie do kierownika świetlicy. Pierwszeństwo mają dzieci rodziców samotnie wychowujących oraz rodziców pracujących – za potwierdzeniem z zakładu pracy. Karta Zgłoszenia dostępna bezpośrednio u kierownika świetlicy i na portierni szkolnej oraz do pobrania na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica.
- Karta zgłoszenia do świetlicy zawiera; imiona i nazwisko ucznia, datę urodzenia, informację o osobach upoważnionych do odbioru dziecka, dane kontaktowe do rodziców/opiekunów ucznia oraz czas przewidywanej obecności dziecka w świetlicy.
- Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe pozostające pod opieką jednego wychowawcy powinny tworzyć grupy wychowawcze nieprzekraczające 25 wychowanków.
- W sytuacjach wyjątkowych dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej w świetlicy nie przekracza 25 uczniów na jednego wychowawcę.
- W wyjątkowych sytuacjach – kiedy uczeń nie jest zapisany do świetlicy szkolnej, może skorzystać z opieki świetlicy po wcześniejszym kontakcie wychowawcy klasy/nauczyciela z rodzicami oraz przekazaniu wychowawcy świetlicy danych kontaktowych dziecka.
- Dzieci, oczekujące w świetlicy na zajęcia dodatkowe także muszą złożyć kartę zgłoszenia do świetlicy szkolnej.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do powiadomienia wychowawcy o ewentualnej zmianie adresu lub numeru telefonu.
- Pobyt dziecka w świetlicy jest bezpłatny. Deklarowana dobrowolnie kwota ustalona zostaje z rodzicami na wrześniowym zebraniu rodziców. Fundusz wpłacany przez rodziców przekazywany jest na pokrycie wydatków związanych z zakupem materiałów do zajęć, gier, organizacją konkursów, imprez i uroczystości dla dzieci.
- Deklarowaną roczną składkę rodzice wpłacają na pierwszym, wrześniowym zebraniu do skarbnika wybranego wśród rodziców danej klasy.
- Zmiany w zasadach odbierania lub samodzielnego opuszczania świetlicy szkolnej przez dziecko rodzice/opiekunowie mają obowiązek zgłosić pisemnie do wychowawców lub kierownika świetlicy.
- Rodzice/opiekunowie mogą pisemnie upoważnić do odbioru dziecka inną osobę niż wymienione w karcie zgłoszenia. Gotowe druki upoważnienia dostępne bezpośrednio u kierownika świetlicy i na portierni szkolnej oraz do pobrania na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica.
- Osoba upoważniona do odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Dzieci nie mogą być odbierane przez osoby nie wskazane w pisemnym upoważnieniu/karcie zgłoszenia. Dziecko nie będzie wypuszczane ze świetlicy na żadną prośbę telefoniczną/sms rodziców/opiekunów ani w przypadku informacji słownej dziecka lub innej osoby.
- Dziecko przebywające w świetlicy, które nie ukończyło 7 roku życia nie może samodzielnie wrócić do domu.
- W uzasadnionych przypadkach uczeń przebywający w świetlicy może być odebrany przez rodzeństwo mające co najmniej 10 lat na podstawie pisemnej zgody rodziców/opiekunów ujętej w Karcie Zgłoszenia do świetlicy. (Jeżeli dziecko będzie odbierane przez osobę niepełnoletnią np. brata lub siostrę, to zgodę na jego wyjście ze szkoły należy rozumieć jako zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy. Rodzic bierze wtedy całkowitą odpowiedzialność za wyjście dziecka ze szkoły i dojście do domu). Gotowe druki upoważnienia odbioru dziecka przez rodzeństwo dostępne bezpośrednio u kierownika świetlicy i na portierni szkolnej oraz do pobrania na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica.
- Opuścić świetlicę bez nadzoru rodziców/prawnych opiekunów może dziecko, które ukończyło 7 rok życia i posiada ich pisemną zgodę na samodzielny powrót do domu. Gotowe druki do pobrania bezpośrednio u kierownika świetlicy oraz na portierni szkolnej i na stronie internetowej szkoły.
- Dzieci nie będą wydawane rodzicom/opiekunom będącym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W sytuacji konfliktowej powiadamiany zostaje kierownik świetlicy, dyrektor szkoły oraz policja w celu stwierdzenia stanu trzeźwości.
- Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w salach świetlicowych lub w innych pomieszczeniach na terenie szkoły jak również poza terenem szkoły.
- Uczniowie udają się do świetlicy po skończonych zajęciach lekcyjnych za wyjątkiem dzieci z klas pierwszych, które odprowadzane są przez nauczyciela.
- Dzieci przebywające w świetlicy spożywają obiad w wyznaczonych godzinach pod opieką wyznaczonej osoby. Pozostałe dzieci spędzają czas w świetlicy pod opieką nauczyciela.
- W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy. Regulamin świetlicy jestdostępny u kierownika świetlicy lub na stronie internetowej szkoły.
1.3 Dokumentacja świetlicy
W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
- Roczny plan pracy opiekuńczo – wychowawczej świetlicy
- Ramowy rozkład dnia
- Regulamin świetlicy szkolnej
- Wewnętrzny, elektroniczny dziennik zajęć świetlicowych – Nowoczesna świetlica.
- Karty zgłoszeń dzieci do świetlicy
- Upoważnienia do odbioru dziecka
- Semestralne sprawozdania z działalności świetlicy
- Zeszyt wychowawczy z informacjami i spostrzeżeniami o uczniach.
Świetlica prowadzi codzienne zajęcia, które obejmują:
- gry i zabawy ruchowe na korytarzu lub w sali gimnastycznej oraz na świeżym powietrzu (boisko szkolne lub plac zabaw poza terenem szkoły). Dodatkowo zajęcia mogą być prowadzone w postaci wycieczek po uprzednim powiadomieniu rodziców.
- odrabianie lekcji (świetlica umożliwia dzieciom odrabianie lekcji pod opieką nauczyciela, lecz to nie zwalnia rodziców z obowiązku pomocy dziecku w nauce oraz kontrolowania prac domowych.) Ze względów organizacyjnych na odrabianie lekcji jest ściśle ustalony czas. W wypadku absencji chorobowej wychowawców odrobienie lekcji w odpowiednich warunkach może być niemożliwe.
- inne zajęcia: gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia plastyczne, czytelnicze, zabawy ze śpiewem, zabawy konstrukcyjne, zajęcia sportowe.
1.4 Wychowankowie świetlicy
- Uczniów przebywających w świetlicy obowiązuje przestrzeganie regulaminu świetlicy, z zachowaniem praw i obowiązków wychowanków świetlicy.
- Uczniowie przebywający w świetlicy mają obowiązek stosować się do ramowego rozkładu dnia obowiązującego w świetlicy szkolnej i brać udział w zajęciach organizowanych przez wychowawców.
- Prawa ucznia w świetlicy – uczeń ma prawo do:
- korzystania z pomocy wychowawców świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce,
- korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego – zgodnie z jego przeznaczeniem,
- uczestnictwa i udziału we wszystkich organizowanych zajęciach– zgodnie z zainteresowaniami,
- zabawy i udziału w imprezach i uroczystościach szkolnych,
- rozwijania własnych zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień, – życzliwego, podmiotowego traktowania,
- racjonalnego, zdrowego i bezpiecznego wypoczynku.
- Obowiązki ucznia w świetlicy – uczeń jest zobowiązany do:
- zgłoszenia się do wychowawcy świetlicy w celu odnotowania obecności
- dbania o ład i porządek w świetlicy
- zostawiania tornistra/plecaka w wyznaczonym miejscu w świetlicy
- poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy
- zgłaszania za każdym razem potrzeby opuszczenia świetlicy (wyjście do toalety, biblioteki, na zajęcia dodatkowe, wyjście do domu)
- informowania wychowawcy świetlicy o wszystkich wypadkach i złym samopoczuciu. Wychowawcy świetlicy nie odpowiadają za dziecko, które samowolnie opuściło teren szkoły w czasie kiedy powinno przebywać w świetlicy szkolnej.
- kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych jak i w trakcie pobytu w stołówce, respektowania poleceń nauczyciela – wychowawcy świetlicy
- przestrzegania ramowego rozkładu dnia obowiązującego w świetlicy szkolnej
- czynnego, systematycznego udziału w zajęciach. W szczególnych sytuacjach uczeń może odmówić udziału w proponowanych mu zajęciach zorganizowanych, nie może jednak hałasować i przeszkadzać dzieciom, które w takowych zajęciach uczestniczą.
- przestrzegania regulaminu świetlicy.
- Za zniszczenie przez wychowanka sprzętu lub wyposażenia świetlicy, rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną.
- Zabrania się wychowankom świetlicy korzystania z telefonów komórkowych i innych cennych urządzeń elektronicznych w czasie trwania zajęć świetlicowych za wyjątkiem nagłych przypadków za zgodą wychowawcy świetlicy. Za zniszczenie lub zgubienie wartościowych rzeczy (telefony komórkowe, odtwarzacze muzyki inne elektroniczne przedmioty i zabawki), przyniesionych z domu wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności.
- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodzice powinni poinformować nauczycieli świetlicy o problemach zdrowotnych ucznia.
1.5 Nagrody, wyróżnienia i kary
Nagrody:
- Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy (pochwała słowna).
- Pochwała w dzienniku elektronicznym Librus.
- Pochwała udzielona w obecności wychowawcy klasy.
- Podniesienie oceny z zachowania.
- Nagroda rzeczowa i dyplom na zakończenie roku szkolnego.
Kary:
- Upomnienie udzielone przez wychowawcę świetlicy na forum grupy.
- Poinformowanie rodziców o niewłaściwym zachowaniu (w kontakcie bezpośrednim, pisemnie lub telefonicznie).
- Upomnienie przez wychowawcę w obecności wszystkich uczniów świetlicy.
- Obniżenie oceny zachowania.
- Nagana udzielona w obecności wychowawcy klasy/dyrektora szkoły.
- Zakaz uczęszczania do świetlicy.
1.6 Prawa i obowiązki rodziców
- Rodzice mogą wpływać na proces wychowawczo – opiekuńczy, któremu podlega ich dziecko.
- Rodzic ma prawo do uzyskania informacji o dziecku po wcześniejszym ustaleniu terminu i czasu rozmowy z wychowawcą.
- W sprawach dotyczących działalności świetlicy, rodziców (prawnych opiekunów) dzieci przyjmuje kierownik świetlicy.
- W sytuacji spornej, w której uczestniczy wychowawca, rodzic ma prawo do interwencji u kierownika świetlicy i dyrektora szkoły.
- Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przyprowadzane są i odbierane przez rodziców/opiekunów prawnych/osoby upoważnione w rejonie portierni szkolnej w tzw. strefie rodzica.
- Rodzice ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.
- Rodzice zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy szkolnej. W przypadku nagłego zdarzenia, powodującego opóźnienie odbioru dziecka, rodzic/opiekun prawny powinien powiadomić o tym fakcie nauczyciela-wychowawcę świetlicy. Nagminne nieprzestrzeganie punktualności w ostateczności może skutkować wypisaniem dziecka ze świetlicy.
- Rodzic/opiekun zobowiązany jest do poinformowania wychowawcy świetlicy o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy w przypadku wątpliwości wychowawcy świetlicy jest zobowiązana do okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość. W sytuacji nieposiadania dokumentu tożsamości lub odmowy okazania go, wychowawcy świetlicy mają prawo do odmowy wydania dziecka.
- Dziecko ze świetlicy mogą odebrać rodzice lub wyznaczeni przez nich opiekunowie, których dane są wpisane do Karty Zgłoszenia dziecka do świetlicy. Jeżeli dziecko wraca samodzielnie do domu po zajęciach dodatkowych, przed którymi przebywało w świetlicy – potrzebne jest dodatkowe oświadczenie.
- Życzenie jednego z rodziców/opiekunów prawnych co do braku zgody na odbiór dziecka przez drugiego z rodziców/opiekunów prawnych jest respektowane wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
- W razie nieodebrania dziecka ze świetlicy po zakończonych zajęciach świetlicowych, wychowawcy postępują zgodnie z procedurą.
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z treścią Regulaminu świetlicy szkolnej i przestrzegać ujętych tam zasad.
1.7 Wychowawcy świetlicy
- W pracy z dziećmi wychowawca świetlicy współpracuje z wychowawcami klas, nauczycielami, pedagogiem szkolnym, specjalistami i pielęgniarką szkolną oraz stomatologiem szkolnym.
- Dyrektor szkoły sprawuje nadzór nad pracą świetlicy i nauczycielami w niej zatrudnionymi.
1.8 Prawa i obowiązki wychowawcy świetlicy
- Wychowawca świetlicy ma prawo do szacunku wobec swojej osoby. Nauczyciel posiada status funkcjonariusza publicznego i wynikającą z tego tytułu ochronę podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Określone czyny zabronione, popełnione na szkodę nauczyciela, będą ścigane z urzędu. Czyny zabronione dotyczą w szczególności:
- naruszenia nietykalności cielesnej,
- czynnej napaści,
- znieważenia i groźby bezprawnej.
- Wychowawca świetlicy odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo wychowanków od chwili przyprowadzenia ich do świetlicy przez rodziców/opiekunów prawnych lub nauczycieli, do czasu rozpoczęcia lekcji przez dzieci lub przekazania ich rodzicom/opiekunom prawnym.
- Wychowawca ma obowiązek dopilnować, by uczniowie odbierani byli ze świetlicy wyłącznie przez osoby upoważnione – ma więc prawo zwrócenia się do rodzica/opiekuna o okazanie dokumentu tożsamości i w razie niemożności potwierdzenia tożsamości osoby odbierającej – wychowawca świetlicy może odmówić wydania dziecka.
- Do podstawowych obowiązków nauczyciela – wychowawcy należy:
- przygotowanie rocznego planu pracy świetlicy przy współpracy z kierownikiem świetlicy
- organizowanie pracy zgodnie z programem pracy świetlicy i harmonogramem zajęć
- systematyczne i należyte przygotowywanie się do zajęć,
- dbanie o prawidłowe korzystanie ze sprzętu i pomocy dydaktycznych zgromadzonych w świetlicy,
- wykazywanie troski o estetykę pomieszczeń świetlicowych,
- zapewnienie bezpieczeństwa wychowankom poprzez stałą opiekę nad nimi i przestrzeganie przepisów BHP
- regularne utrzymywanie kontaktów z rodzicami dzieci i nauczycielami,
- terminowe i solidne prowadzenie dokumentacji pedagogicznej,
- realizacja zadań ustalonych w przydziale zadań dodatkowych, wyznaczonych przez dyrektora szkoły lub kierownika świetlicy,
- dbanie o dobre imię szkoły, przestrzeganie tajemnicy Rady Pedagogicznej.
- Wychowawca świetlicy ma obowiązek informować wychowawcę klasowego o zachowaniu uczniów, a ten wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego, uwzględnia opinię wychowawcy świetlicy na temat każdego dziecka uczęszczającego do świetlicy.
- W razie zaistnienia wypadku, któremu ulegnie wychowanek, wychowawca zobowiązany jest poinformować o tym fakcie kierownika świetlicy i dyrektora szkoły.
1.9 Prawa i obowiązki kierownika świetlicy
Kierownik odpowiedzialny jest za właściwą organizację pracy świetlicy szkolnej. Do jego obowiązków należy:
- zapisywanie uczniów do świetlicy,
- podział na grupy,
- przydzielenie grup poszczególnym wychowawcom,
- ustalenie godzin pracy wychowawców,
- przygotowanie rocznego planu pracy świetlicy przy współpracy z nauczycielami – wychowawcami świetlicy,
- składanie semestralnych sprawozdań z pracy świetlicy,
- ustalenie ramowego planu dnia i tygodniowego rozkładu dyżurów z uwzględnieniem dyżurów podczas obiadu,
- kontrola dzienników zajęć świetlicowych.
Kierownik świetlicy w szczególności zobowiązany jest do:
- współpracy z wychowawcami,
- współpracy z rodzicami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- współpracy z pedagogiem szkolnym, psychologiem, logopedą,
- organizowania zakupów usprawniających i podnoszących jakość pracy w świetlicy,
- realizacji zadań wynikających z nadzoru pedagogicznego.
2. Procedury
2.1 Przyprowadzanie i odbieranie dzieci przez rodziców
- Dzieci przyprowadzane są i odbierane osobiście przez rodziców/opiekunów prawnych w rejonie portierni szkolnej w tzw. strefie rodzica.
- Przez pierwszy tydzień roku szkolnego uczniowie klas pierwszych nie uczęszczający do świetlicy odbierani są od rodziców i zaprowadzani do sal lekcyjnych przez wychowawcę klasy.
- Rodzice/opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.
- Dziecko przychodząc rano do świetlicy podaje wychowawcy imię, nazwisko oraz klasę, do której chodzi.
- Dziecko powinno być odbierane przez osobę wskazaną przez rodziców/opiekunów prawnych, w karcie zgłoszenia. Osoba nie wskazana w karcie zgłoszenia, odbierająca dziecko, powinna posiadać przy sobie upoważnienie.
- Rodzice/osoby upoważnione do odbioru zobowiązane są do okazania na każdą prośbę dokumentu potwierdzającego tożsamość. W sytuacji nie posiadania dokumentu tożsamości lub odmowy okazania go – wychowawcy świetlicy lub pracownicy portierni mają prawo do odmowy wydania dziecka.
- Każde upoważnienie powinno być czytelnie podpisane przez rodziców.
- Dziecko odebrane ze świetlicy przez rodziców/opiekunów prawnych/osoby upoważnione, nie może być tego dnia przyjęte powtórnie.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych wychowawca świetlicy może po uprzednim kontakcie telefonicznym z rodzicem wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka. Wychowawca / pracownik portierni szkolnej potwierdza tożsamość osoby odbierającej na podstawie dokumentu tożsamości, odnotowując niezbędne dane identyfikacyjne.
- Rodzic ma obowiązek potwierdzić w formie pisemnej samodzielny powrót dziecka do domu. Rodzic / opiekun prawny w oświadczeniu tym deklaruje, że ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
- Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, które nie ukończyły 7 lat mogą być odbierane przez nieletnie rodzeństwo, które ukończyło 10 lat. Wymagane jest złożenie pisemnego oświadczenia rodziców. Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią, odbierającą dziecko, jak i za odebrane przez nią dziecko.
- Dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia nie mogą wychodzić samodzielnie do domu, nawet na pisemną prośbę rodziców.
2.2 Przyprowadzanie i odprowadzanie dzieci przez nauczycieli
- Wychowawca klasy jest zobowiązany do odprowadzenia uczniów do sali świetlicowej po zakończonych lekcjach.
- Jeżeli lekcje w danej klasie kończy inny nauczyciel np. pełniący zastępstwo lub nauczyciel religii, języka angielskiego, a także prowadzący inne zajęcia rozwijające lub dodatkowe), jest on również zobowiązany do odprowadzenia dzieci do świetlicy po skończonych zajęciach, podając stan liczebny dzieci przyprowadzonych do świetlicy.
- Do zabrania i odprowadzenia dzieci do świetlicy zobowiązani są także nauczyciele prowadzący różnorodne płatne zajęcia dodatkowe (j. angielski, tańce, szachy, judo, itp.), nauczyciele specjaliści (logopedzi, terapeuci pedagogiczni, pedagodzy, psycholog) oraz nauczyciele realizujący godziny dodatkowe wynikające z planu pracy szkoły.
- Nauczyciel / wychowawca klasy jest zobowiązany poinformować wychowawcę świetlicy, ilu uczniów pozostawia mu pod opieką.
- Jeżeli dziecko zapisane jest na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w szkole, rodzice zobowiązani są powiadomić o tym wychowawcę świetlicy. Rodzic wyraża pisemną zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach dodatkowych, prowadzonych w czasie pobytu dziecka w świetlicy. W piśmie takim powinna być zawarta informacja, na jakie zajęcia dodatkowe dziecko uczęszcza, kto prowadzi te zajęcia, w jaki dzień tygodnia i w jakich godzinach się odbywają, dodatkowo rodzic pisemnie informuje czy dziecko po zajęciach wraca do świetlicy czy bezpośrednio po zajęciach dodatkowych wraca samodzielnie do domu lub zostaje odebrane przez rodzica/osobę upoważnioną do domu. Druk zgody na zajęcia pozalekcyjne/dodatkowe dostępny bezpośrednio u kierownika świetlicy i na portierni szkolnej oraz do pobrania na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica.
- Za dzieci uczęszczające na dodatkowe zajęcia na terenie szkoły całkowitą odpowiedzialność ponoszą nauczyciele / osoby prowadzące te zajęcia – od momentu wyjścia dziecka ze świetlicy, aż do momentu powrotu do świetlicy. O zmianach dotyczących godziny rozpoczęcia lub miejsca prowadzenia zajęć, prowadzący zajęcia pozalekcyjne ma obowiązek powiadomić kierownika świetlicy lub wychowawcę grupy świetlicowej, do której należy dziecko.
- Wyjście uczniów zwalnianych z zajęć świetlicowych na rzecz zajęć dodatkowych prowadzonych na terenie szkoły odnotowywane w dokumentacji świetlicy szkolnej.
- Uczniowie uczestniczący w zajęciach dodatkowych na terenie szkoły i poza nią zabierani są ze świetlicy szkolnej i odprowadzani po zakończonych zajęciach przez osoby prowadzące te zajęcia.
- Prowadzący zajęcia dodatkowe ma obowiązek poinformować nauczyciela świetlicy o wypadku, któremu uległ uczeń podczas zajęć.
2.3 Postępowanie w przypadku próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- Niedopuszczalne jest odebranie dziecka przez osobę znajdującą się pod wpływem alkoholu. Jeśli w ocenie wychowawcy świetlicy lub pracownika portierni istnieje podejrzenie, że taka osoba odbierająca dziecko jest w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem substancji odurzających – wychowawca świetlicy zobowiązany jest zażądać wezwania lub sam podejmuje kontakt z pozostałymi osobami upoważnionymi do odbioru dziecka.
- O zaistniałej sytuacji wychowawca świetlicy zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić kierownika świetlicy, dyrektora szkoły oraz sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku, gdy nie ma możliwości odbioru dziecka przez inną uprawnioną osobę, zostaje wezwana policja.
2.4 Postępowanie w przypadku samowolnego opuszczenia świetlicy przez ucznia
- W przypadku samowolnego opuszczenia przez ucznia świetlicy wychowawca o zdarzeniu informuje kierownika świetlicy, a ten rodziców i wychowawcę klasy.
- Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową w dzienniku elektronicznym Librus (zakładka Dziennik / Widok dziennika / Klasa / Notatki – uwagi o uczniach).
- Kierownik świetlicy, w obecności rodziców, przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy.
- W przypadku ponownego samowolnego opuszczenia świetlicy, rozmowę z uczniem przeprowadza pedagog szkolny.
2.5 Postępowanie w przypadku pozostawania dziecka w świetlicy po godzinie 16:30
- Rodzice / opiekunowie prawni zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. W sytuacji, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 16:30 wychowawca kontaktuje się telefonicznie z rodzicami / opiekunami prawnymi dziecka, wskazanymi w karcie zgłoszenia.
- Wychowawca ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka ze świetlicy przez rodziców/opiekunów lub inne osoby upoważnione.
- W sytuacji, gdy wychowawca świetlicy nie może nawiązać kontaktu z rodzicami / opiekunami prawnymi dziecka – informuje kierownika świetlicy i dyrektora szkoły.
- Kierownik świetlicy w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły kontaktuję się z Policją w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców / opiekunów prawnych ucznia i zapewnienia uczniowi dalszej opieki.
- W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców / opiekunów prawnych dziecko przekazywane jest Policji w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo – wychowawczy.
2.6 Spożywanie posiłków w stołówce szkolnej
- Spożywanie posiłków odbywa się zgodnie z ustalonym przez kierownika świetlicy grafikiem.
- Dzieci korzystające z posiłków w stołówce szkolnej i przebywające w tym czasie w świetlicy, obiady spożywają pod opieką wychowawcy.
- W czasie przerw obiadowych w stołówce dyżur pełni kierownik świetlicy i nauczyciel.
- Uczniowie klas pierwszych schodzą do jadalni szkolnej pod opieką nauczyciela, a jeżeli przebywają w świetlicy – pod opieką wychowawcy świetlicowego i pod jego opieką spożywają posiłek.
- Uczniowie klas drugich i trzecich, za zgodą nauczyciela lub wychowawcy, mogą samodzielnie schodzić do stołówki i / lub wrócić po obiedzie do sali świetlicowej.