Sidebar

Sidebar

10 lat współpracy ze Stacją Morską

Logo PTG
"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

28 maja 2018 r. to dzień szczególny dla naszej szkoły. W ramach trwającej nieprzerwanie od 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów. W konkursie uczestniczyło 25 szkół z całego województwa śląskiego. Ostateczny werdykt zapadł 600 km od Bytomia, czyli w Stacji Morskiej w Helu.

I miejsce zdobyła Anna Pilecka, miejsce II - Emilia Jamrocha, III - Hanna Cichocka, a wyróżnienia otrzymały Emilia Dobrzańska oraz Kaja Mazurkiewicz.

Finałowi konkursu, jak zawsze, towarzyszyła Naukowa Konferencja Bałtycka. Dzięki rozwiązaniom technologiczno-internetowym zebrani uczestniczyli w wykładzie mgr Wojciecha Górskiego ze Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry. Nasz internetowy gość opowiedział o działalności stacji, efektach prac Błękitnej Szkoły, zagrożeniach jakie sprawia Bałtykowi nasilająca się antropopresja, dalszych kierunkach ochrony ssaków bałtyckich, a ponadto uzasadnił werdykt jurorów konkursu bałtyckiego.

Kolejny wykład, autorstwa mgr Anny Meiser z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, to humanistyczne reminiscencje dotyczące morza: "Morze w literaturze nie tylko romantycznej". Rozważania te doskonale wpisały się w podtytuł konferencji "Morze Bałtyckie- z naszej perspektywy".

Powyższe naukowe działania były objęte honorowymi patronatami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tych wydarzeń prelegentom oraz naszym Przyjaciołom z Błękitnej Szkoły - mgr Justynie Kąpie, mgr Monice Sellin, mgr Wojciechowi Górskiemu oraz mgr Mikołajowi Kossowi.

10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...
10 lat współpra...