Sidebar

Sidebar

Warsztaty terenowe PTG

Logo PTG
"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

18 września 2017 r., w pięknych i pogodnych okolicznościach przyrody i pod czujnym okiem Dyrektora Alfreda Kijowskiego, odbyły się warsztaty terenowe zorganizowane przez nauczycieli - członków Polskiego Towarzystwa Geograficznego dla uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 5 w Bytomiu oraz uczniów gimnazjum ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu.

Do przeprowadzenia badań terenowych wykorzystano szlak wiodący ścieżką dendrologiczną Parku Śląskiego. Przebiega ona od budynku dyrekcji parku, przez mokrą łąkę aż do przedpola Rosarium. Głównym celem jej wytyczenia było stworzenie gościom parku bezpośredniej możliwości poznania z bliska wspaniałych okazów szlachetnych drzew. W pobliżu drzew umieszczono tablice informacyjne zawierające szczegółowe opisy danego gatunku, jego nazwę łacińską oraz mapę z obszarem występowania.

Uczniowie zmagali się z zadaniami z zakresu botaniki, terenoznawstwa, biogeografii oraz języka angielskiego. Pracując w grupach, wykonywali dokumentację fotograficzną, zbierali materiał biologiczny, wypełniali karty poleceń, karty pracy, tworzyli mapy zasięgów występowania wybranych gatunków drzew, posługiwali się kompasem, a także odpowiadali w języku angielskim  na pytania dotyczące Karlika i Karolinki oraz obszaru Rosarium.

Zajęcia warsztatowe przygotowały mgr Małgorzata Bosek (treści biologiczne, koordynator, PTG Bytom), mgr Justyna Przepadło (treści geograficzne, PTG Bytom), mgr Marta Guja (j. angielski - zadania dla licealistów, PTG Bytom), mgr Agnieszka Kucharska-Widera (j. angielski -  zadania dla gimnazjalistów).

Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...
Warsztaty teren...