Sidebar

Sidebar

Jasełka 2016

Jasełka. Są takie, które prowadzą do refleksji nad ludzkim losem w konfrontacji z scenicznym obrazem epizodu narodzenia Jezusa. Niektóre uczą empatii, ukazując uniżenie Boga rodzącego się w Betlejem, pobudzają refleksje i wyzwalają potrzebę dostrzeżenia potrzeb bliźniego. Znam przedstawienia opracowane na motywach klasyki literatury światowej. Są też takie rustykalne, kolorowe, jarmarczne, gęsto nakrapiane ketchupem pop-kultury. Przeżyłem inscenizacje narodzin Chrystusa w wydaniach regionalnych - nasyconych kulturą góralską, śląską, kaszubską. Lub te optymistyczne, rozśpiewane, radosne, rozświetlone.

Wszystkie jednak wyzwalają te same pokłady emocji, tkwiących głębiej niż tylko w świadomości, wypełniających bowiem kanoniczne potrzeby ludzkiego ducha, uformowanego chrześcijaństwem. To bliźniaczy gen wszystkich Jasełek, wspólny mianownik i cel wysiłku twórców: Bóg stał się człowiekiem, aby praktycznie doświadczyć naszej ludzkiej niedoli. I mimo licznych niedostatków codziennego losu człowieka przekonać ludzkość o największej wartości życia. Tak, największej wartości. Jeśli kochasz.

Tegoroczna prapremiera Jasełek 2016 w Kennedy'm całkowicie wpisała się w to chrześcijańskie przesłanie. Prof. Anna Meiser, autorka scenariusza, w kilku obrazach, kunsztem młodych artystów, ukazała współczesne, codzienne i elementarne troski młodzieży, przekonując odbiorców spektaklu o nadnaturalnym wsparciu otrzymywanym z nieba przez naszych aniołów stróżów. To było przesłanie optymistyczne i kojące. Sądzę, że taki był zamysł prof. Anny Meiser i Anny Mrozek - inicjatorek i organizatorek tegorocznych jasełek. Oraz całej trupy Kennedy'jczyków, o których z entuzjazmem pisze prof. Anna Meiser w oddzielnym artykule.

Kolejne obrazy tworzące jasełka przeplatała piosenka. A potem śledziliśmy w niezwykłym zamyśle teatru cieni, kilkuminutowy jakby-film, drogę Świętej Rodziny z Betlejem do Miechowic. I strudzeni wędrówką ukazali nam się na naszej szkolnej scenie: Maryja z Dzieciątkiem i Święty Józef, ich opiekun.

Najważniejszymi świadkami prapremiery Jasełek 2016 w Kennedy'm byli rodzice obecni w szkole, w związku z zebraniami klasowymi przypadającymi 23 listopada. Po spektaklu uczestniczyli w świątecznym kiermaszu kolorowych ozdób, niecodziennych wieńców adwentowych, przepięknych stroików, oryginalnych kartek okolicznościowych (czy ktoś ma jeszcze czas i wysyła je tradycyjną pocztą?), korzennych wypieków bożonarodzeniowych, apetycznych grzybków i ogórków zakonserwowanych latem i jesienią w małych słoiczkach.

Kiermasz okazale przygotowany przez wszystkieklasy i wszystkich wychowawców! Niezwykłe przedsięwzięcie, niezwykle wysoki poziom współpracy i niezwykłe zaangażowanie całej społeczności Kennedy'ego. Organizacją kiermaszu dyrygowały prof. Monika Maruszczyk i prof. Jolanta Widera.

Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016
Jasełka 2016