Sidebar

Sidebar

Wszystko jest liczbą...

To tytuł interaktywnej wystawy przygotowanej i udostępnionej przez Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego. Wystawa ta uświadamia zwiedzającym, że niemal każda ludzka aktywność ma związek z matematyką. Matematyka otacza nas wszędzie i wykorzystujemy ją w praktyce. Przekonali się o tym uczniowie klasy 1a, którzy 15 listopada 2016 wraz z nauczycielem matematyki - panią profesor Jolantą Bednorz, zwiedzili tę wystawę w  Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Ekspozycja pozwala zagłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. Można między innymi przeprowadzić dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy.

Na miłośników matematyki czekają liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle, kwadraty magiczne. Można zobaczyć co wspólnego z matematyką ma muzyka. Okazuje się, że bardzo wiele - wszystkie skale dźwiękowe zostały wyznaczone za pomocą matematycznych wyliczeń i odpowiednich proporcji.

Wszyscy świetnie się bawili budując różne typy wielościanów, szyfrując swoje imiona, czy też rozwiązując różne matematyczne zadania. Najbardziej zainteresowani, jak np. Mateusz stwierdzili, że mogliby zostać tu cały dzień! Nawet towarzysząca nam pani profesor Kamila Szkutak dała się wciągnąć w matematyczne łamigłówki.

Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...
Wszystko jest l...