Sidebar

Sidebar

Szlak Orlich Gniazd pokryty mgłą

21 października 2016 roku uczniowie klas drugich (IIa i IIb) spędzili na Szlaku Orlich Gniazd.

Poranek przywitał ich chmurami i coraz mocniej padającym deszczem. Zamek w Ogrodzieńcu wyłaniał się niczym duch spośród spowitych był mgłą skał. To jednak nie przeszkodziło dwóm innowacyjnym klasom w wędrówkach po krętych schodach posępnego grodziska. Zwłaszcza, że nasz przewodnik tak ciekawie opowiadał różne historyjki zamkowe- o tym jak walczono z wrogami w zamierzchłych czasach, jakie urządzano bale i turnieje, skąd czerpano wodę i czemu się mówi o niektórych miejscach, że do nich król chadzał piechotą.

Jesienny las, mimo deszczu, wyglądał pięknie, mieniąc się złocistobrązowymi liśćmi, a uczniowie wędrując pomiędzy kałużami, podążali w stronę warowni na Górze Birów. Klasa II a zwracała uwagę na aspekty geograficzne spaceru, klasa IIb – rozwijała swą kreatywność, poszukując natchnienia poetyckiego w każdej kropli szumiącej w liściach wody. Wreszcie dzielni wędrowcy mogli się schronić w chacie bogatego woja piastowskiego lub na wieży wartowniczej, by chwilę odpocząć i poobserwować okolicę otuloną chmurami deszczu. Jura Krakowsko – Częstochowska w słońcu jest taka zwyczajna, za to w deszczu jest niecodzienna, nieoczywista i pełna historycznego nastroju.

Wyłaniając się niczym Nibelungowie z mgły, nasi dzielni gimnazjaliści dojechali do podnóża kolejnego średniowiecznego grodziska, do zamku w Mirowie. Tu otoczeni opieką wychowawczyń i bardzo sympatycznego personelu Zajazdu Orlik, napili się ciepłej herbaty i spożyli ciepły posiłek. Gdy dobry nastrój powrócił i nabrano sił do dalszej drogi, skierowano się do Bobolic. Widok stromego, skalistego wzgórza, na którym wyrósł wspaniały piastowski zamek, zrobił ogromne wrażenie. I nawet deszcz już tak nie padał.

Droga powrotna minęła bardzo szybko i przyjemnie. Wychowawczynie – panie Justyna Przepadło i Anna Meiser wraz z panią Krystyną Kurpiewską – z uśmiechami na twarzach dziękowały za miłą wycieczkę. Nawet deszcz nie jest w stanie zepsuć zabawy, jeśli bawimy się pożytecznie, w miłej i przyjaznej atmosferze.

Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...
Szlak Orlich Gn...